דום נשימה בשינה

דום נשימה בשינה, היא תופעה מוכרת ולפי המחקרים נראה כי כ -6  אחוזים מכלל האוכלוסייה סובלים מבעיה זאת בקרב גילאים שונים. למעשה, מדובר בהפרעת שינה המתבטאת בהפסקת נשימה בזמן השינה, וכאשר היא חוזרת על עצמה פעמים רבות במהלך השינה, היא יכולה לגרום לירידה משמעותית באיכות השינה בקרב אנשים הלוקים בה.

ישנם כמה סוגים של דום שינה חלקם נפוצים יותר וחלקם פחות:

דום נשימה חסימתי– הינו נגרם מכך שבשעת השינה צונחים בסיס הלשוןו החייך הרך והם אלה שחוסמים את המעבר של האוויר שמביא לידי הפסקת הנשימה. מצב זה מלווה בנחירות  והפסקת הנשימה והוא יכול להימשך בין 10 ל-30 שניות אך במקרים קיצוניים היא יכולה להגיע ל – 2 דקות.

דום נשימה מרכזי– הינו נגרם מכך שמרכז הנשימה במוח אינו שולח גירוי חשמליל שרירי הנשימה בגוף. דום נשימה זה,יכול להיגרם כתוצאה מפגיעה במוח. מדובר בתופעה דיי נדירה ויכולה להופיע בעיקר בקרב ילדים קטנים ותינוקות כתוצאה מחוסר התפתחות של מוחם.

דום נשימה משולב– הוא למעשה קורה כתוצאה משילוב של דום נשימה חסימתי ודום נשימה מרכזי.

כיצד ניתן לזהות דום נשימה?

יש לא מעט סימפטומים אשר מצביעים על דום נשימה, כמו – נחירות מוגזמות, יובש בפה, יקיצות לעיתים תכופות בלילה, עייפות כרונית בבוקר ובמהלך היום ועוד. למעשה, לא תמיד כל הסימפטומים הללו מופיעים, כך שמבקרה של חשש לדום שינה, יש להתייעץ עם רופא אף אוזן גרון שיאבחן את המקרה.