מה ההבדל בין CPAP ל BPAP

 

באופן כללי ועקרוני :

מכשיר CPAP מזרים אוויר בלחץ חיובי מתמשך ובהתאם לסוג המכשיר –לחץ האוויר יכול להיות בדרגת לחץ קבועה או משתנה שעלה ויורדת בהתאמה לאופי נשימת המטופל והתהוות דום נשימה בשינה –שהינה הפרעת נשימה ,לכן הטיפול בCPAP הוא לאזור הלע בדרכי נשימה עליונות.

 

מכשיר BPAP –מייצר בפעילותו 2 רמות לחץ חיובי :

-לחץ גבוה בשלב השאיפה

-לחץ נמוך בפער משמעותי בשלב הנשיפה

BPAP מיועד עקרונית לטיפול במחלות ריאה חסימתיות כמו COPD אמפיזמה, וכדומה ותפקידו לדחוף לחץ אוויר גבוה יותר לרקמת הריאה כנגד נוזלים הכלואים בבועיות(כתוצאה מדלקות) זאת כדי לגרום לאוורור גדול יותר בריאה ולאפשר הוצאת נוזלים החוצה לכיוון דרכי נשימה עליונות וכך גם להשפיע על הענות הריאנ והאלסטיות שלה לניפוח אוויר.

 

ההבדלים בין המכשירים

1. טווח הלחצים בCPAP נמוך יותר : 4-20 ס"מ –מים- ומיועד לשימוש

   בהפרעות נשימה בשינה.

   טווח הלחצים בBPAP גבוה יותר : 4-35 ס"מ-מים-ומיועד לטיפול בדרך כלל במחלות ריאה חסימתיות.

2. לעיתים ולפי אבחנת הרופא ניתן להמליץ על שימוש בBPAP למטופלים שאובחנו כסובלים מדום נשימה בשינה בלבד –עקב אי הסתגלות למכשיר CPAP בשל הקושי בגופם להתמודד עם נשיפה כנגד לחץ קבוע ואז BPAP יקל עבורם את השימוש באופן משמעותי.

3.BPAP מבצע מעבר קבוע ללחץ נמוך בנשיפה ולזמן ארוך יותר

CPAP עובר ללחץ נמוך באופן רגעי וקצר מאוד עד לשלב השאיפה ואז חוזר ללחץ הטיפולי המקורי המיועד לטיפול החסימתי של דום נשימה בשינה.

4. BPAP הוא למעשה סוג של מנשם –מכונת הנשמה "קלה"-במובן הפיזיולוגי של המילה כלומר הוא מיועד בד"כ לטיפול ביתי- לפעמים במשולב עם העשרת חמצן ממחולל עבור חולים במחלות ריאה ו/או ניוון שרירי הנשימה(כמו בALS )וזאת הודות לפונקציות הנשמה ייחודיות המאפשרות כיוון מדדים (פרמטרים) של:

נפח נשימה, קצב נשימה לדקה, זמן כניסת האוויר-ואף להתחשב ביכולת הנשימה העצמונית של החולה.

5. מכשירי BPAP מתוכננים בד"כ לעבוד באופן שבו הפחתת הלחץ בשלב הנשיפה תהיה ארוכה יותר מבחינת הזמן על מנת לאפשר הקלה נשימתית ושיפור האוורור הנשימתי בריאה.

צור קשר

רח' רבינוביץ' יהושוע 83 קריית בן-גוריון, חולון
054-783-2823
03-5510769
שירות עד בית הלקוח

© 2016 BY KERENROSE GROUP