כיצד בוחרים מכשיר CPAP מומלץ?

CPAP-Continuous Positive Airway Pressure

מדובר במכשיר המייצר אוויר בלחץ חיובי ע"י משאבה –האוויר מוזרם דרך צינור המחובר למסכת הנשמה מיוחדת המולבשת על הפנים ע"י רצועות .

CPAP הינה שיטת הטיפול המקובלת ,האפקטיבית והמומלצת ביותר ע,י רופאים בתחום השינה ומאפשרת טיפול יעיל בתסמונת דום נשימה בשינה –הדבר הוכח באופן מחקרי וקליני בכל העולם. מכשיר CPAP איננו מכונת הנשמה-אלא מכשיר עזר המזרים לחץ אוויר חיובי לתוך הגרון כדי לבטל ולמנוע את צניחת החך ובסיס הלשון באזור הלוע –ובכך לשפר באופן משמעותי את איכות ומשך השינה של הסובלים מדום נשימה בשינה וכך לגרום להפחתה ניכרת בעוצמת הנחירות. היתרון בטיפול בCPAP  הוא לאפשר תוצאה מהירה והקלה מיידית בדום נשימה בשינה כבר לאחר הלילה הראשון של טיפול וניתן לחבר אליו עזרים נלווים לשיפור הטיפול כמו מעשיר לחות למניעת יובש בפה.

 

מי מחליט על טיפול ב-CPAP

ההחלטה הטיפולית במכשיר CPAP ניתנת בישראל ע"י רופא מתחום השינה (אף אוזן גרון או נוירולוג קליני)שממליץ על סמך אבחון ספציפי של המטופל בהתאם לאופי הבעיה בדום נשימה חסימתי או מרכזי – האבחון כולל בדיקת שינה שתגדיר את מספר הפסקות הנשימה לשעה אחת.

 

התאמת המכשיר המומלץ למטופל

לאחר המלצה של רופא על שימוש בCPAP מופנה המטופל לטכנאי הנשמה לצורך התחברות ניסיונית למכשיר למשך כשבוע לערך ולאחר מכן יפרוק הטכנאי מהמכשיר את נתוני השימוש ויקבע את שיטת העבודה (לחץ קבוע או משתנה)וטווח הלחצים שיש לכוון במכשיר הCPAP .

מכיוון שעיקר העניין בשימוש בCPAP הינו החיבור בין המסכה לפניו של המטופל חשוב והכרחי כי טכנאי הנשמה מוסמך בעל נסיון רלוונטי יבצע את החיבור הראשון של  CPAP למטופל ויבחר את המסכה המתאימה והנוחה ביותר למטופל. הניסיון מלמד כי אחד משלושה מטופלים מפסיק להשתמש בCPAP במהלך השנה הראשונה עקב התאמת מסכה מסורבלת ולא מתאימה.

 

מתי מתבצע הטיפול-ובמשך כמה זמן?

הטיפול בCPAP  מתבצע בלילה –שאז מושגת איכות שינה טובה יותר אך אין מניעה טיפולית לרוצים בכך להשתמש גם במנוחת צהריים.

מדובר בטיפול כרוני וניתן לעקוב אחרי התקדמות הטיפול ואיכות השימוש באמצעות פריקת נתוני שינה מרוב הדגמים של המכשירים הקיימים בשוק באמצעות תוכנה המותקנת במחשב ע"י הספק וכרטיס זיכרון. השימוש בCPAP מפחית את העייפות במהלך היום ומחזיר את הערנות והחיוניות למטופלים וכמובן בהתאם מפחית את גורמי הסיכון האחרים שישי בדום נשימה בשינה כמו יתר לחץ דם סכרת וארועים מוחיים.

 

חסרונות השימוש ב-CPAP

למרות שאכן מדובר בטיפול יעיל המומלץ ע"י רופאים שמשיג תוצאות מהירות חשוב להבין ולדעת כי קיימים מספר חסרונות שעלולים להשפיע על המוכנות והרצון לשימוש בCPAP נוחות-בסופו של דבר מדובר בשינה עם אביזר המולבש על הפנים ויש צורך בהסתגלות ,לעניין זה בשוק קיימים בהחלט סוגי מסכות רבים ואף קטנים ונוחים מאוד ולכן חשוב מאוד כי טכנאי  הנשמה מוסמך ובעל נסיון יתאים את המסכה הטובה ביותר למטופל.

תופעות לוואי-השימוש בCPAP איננו מומלץ לסובלים מקלאוסטרופוביה או לחולים נשימתיים הסובלים מאמפיזמה השימוש בCPAP יכול לייצר יובש בגרון או באף וגם לגרום גודש ואז מומלץ להפסיק מיד את השימוש ,קיימים דיווחים על דלקות בסינוסים ונזילת רוק מהפה. בעיות שימוש-מסכות שאינן נוחות ומסורבלות או ריחות לא נעימים של מהמסכה או הצינור עקב חוסר הקפדה על תחזוקה נכונה הכולל ניקוי והגנה מאבק כמו כן ר ע ש שמייצר מכשיר לא איכותי.

 

סוגי מכשירים

באופן כללי קיימים בשוק דגמים וסוגים שונים של מכשירי CPAP

בגדלים ואיכויות שונות אך כל המכשירים מתחלקים ל2 קטגוריות שיש להם קשר ישיר למחיר.

מכשיר בלחץ קבוע

המכשיר מייצר לחץ אוויר בעוצמה קבועה –ביחידות ס"מ –מים.

בהתאם להמלצת השימוש ע"י רופא וטכנאי הנשמה –המכשיר מזהה ומטפל בחסימות האוויר אצל המטופל בדום נשימה בשינה ע"י לחץ אוויר בלחץ אוויר קבוע ולא משתנה במשך כל זמן השימוש

מכשיר אוטומטי בלחץ משתנה

המכשיר מייצר 2 רמות של לחץ אוויר בטווח לחצים שבין 2-4 ס"מ-מים ברמה הנמוכה ,במהלך הטיפול בלילה מרגיש המכשיר באמצעות חיישנים מיוחדים את חסימות האוויר בדרכי הנשימה של המטופל ואז בהתאם לאופי הנשימה המכשיר מעלה את לחץ האוויר לטווח הלחץ הגבוה לצורך פתיחת החסימה בנתיב האוויר ולאחר סיום דום הנשימה חוזר המכשיר בהדרגה לרמת לחץ נמוכה –מדובר במכשיר חכם המחשב את לחצי הנשימה הייחודית של המטופל וקובע בהתאם את רמת הלחץ הנדרשת .

תכונות ופונקציות ב -CPAP

באופן כללי ברוב המכשירים ישנם את אותם פונקציות תפעול בסיסיות שאחראיות על הגדרת שיטת העבודה וטווח הלחץ –אך בהחלט ישנם בשוק מספר מכשירים איכותיים במיוחד שהינם בעלי תכונות מיוחדות המאפשרות טיפול המדמה נשימה כמעט טבעית של המטופל על ידי דרוג לחץ האוויר בעיקר בשלב הנשיפה על ידי התאמה כמעט מושלמת בין אופי הנשימה אצל המטופל לבין הלחץ הטיפולי .

התכונות הייחודיות של כל מכשיר מובאות באתר זה במפורט לכל מכשיר כולל מה הם העזרים הנלווים ,נתונים טכניים ואישור הלכתי לשומרי שבת.

 

עלויות ותחזוקה

כאמור בשוק ישנם מכשירים מסוגים ואיכויות שונות אך באופן כללי עלות המכשיר הסופית למטופל נגזרת מגובה הכיסוי הביטוחי של כל כל מבוטח בקופות החולים השונות המשתתפות בהחזר חלקי או כמעט מלא של עלות מכשיר CPAP טווח המחירים שלהלן מתומחר כעלות פרטית ללא החזרי קופ"ח

-מכשירי CPAP בלחץ קבוע:3000-4500 ₪ .

-מכשירי CPAP אוטומטי(בלחץ משתנה):4500-7500 ₪ .

בנוסף לעלות המכשיר ישנם עלויות נוספות של החלפת מסכה לפחות פעם בשנה-טווח המחירים של המסכות מאוד שונה בין הקטגוריות ונע בין כ600-2000 ₪

לפי טיב ואיכות כמו כן ישנן עלויות קטנות יותר של פילטר אוויר שיש לדאוג לנקות פעם בחודש מאבק ולהחליף פעם בחצי שנה לערך.

עלות סט פילטרים יכול לנוע בין 100-200 ₪ לערך.

מעשיר לחות-למניעת יובש בדרכי הנשימה חלל הפה והאף בזמן השימוש בCPAP מוגדר על ידי קופות החולים כאביזר נוחות ולכן הוא לא כלול בהחזר ההשתתפות ע"י קופ"ח ועלותו הינה פרטית .

צור קשר

רח' רבינוביץ' יהושוע 83 קריית בן-גוריון, חולון
054-783-2823
03-5510769
שירות עד בית הלקוח

© 2016 BY KERENROSE GROUP