מהו COPD

Chronic Obstructive Pulmonary Disease

 

תיאור וגורמים

מדובר בקבוצת מחלות חסימתיות של הריאה ובהם אמפיזמה(נפחת)

אסטמה(קצרת)וברונכיט ספסטית –הגורמים לתפקוד לקוי בריאות ונגרמים בעיקר מכניסת אוויר מזוהם ומזיק כמו גזים רעילים ,אבק ו/או עשן סיגריות היוצרים פגיעה ברקמת הריאה ודרכי הנשימה.

חשיפה לאוויר מזוהם גורמת לחסימה כרונית בזרימת האוויר עקב התפתחות דלקת ברקמת הריאה(שקיקי האוויר הקרויים אלוואולים) ובדרכי האוויר (בדופן הסימפונות) כל אלה יגרמו לפגיעה בלתי הפיכה בתפקוד הנשימתי –בעיקר בשלב הוצאת האוויר בנשיפה.

 

תסמינים ואבחון

בד"כ הסימנים הראשונים יהיו קשיי נשימה חריפים הגורמים לפגיעה בביצוע פעולות המלווה בליחה מוגברת ,שיעול חזק,קוצר נשימה עם צפצופים עקב כליאת נוזלים בתוך רקמת הריאה ואף ללחץ בחזה

בשלב מתקדם יופיע רפיון שרירים הכולל פגיעה בשרירי הנשימה.

בהתאם להופעת סימנים אלה חשוב לפנות לרופא ראות מומחה –פולמונולוג לצורך אבחון מדויק של המחלה אשר יבצע בדיקת תפקוד נשימתי המכונה ספירומטריה-שבה נושף הנבדק בחוזקה אוויר לתוך צינור כדי למדוד את כמות ומהירות האוויר וזאת על מנת להעריך את דרגת חומרת המחלה ,לפי רמת הנפח שננשף תקבע דרגת חומרת מחלת הCOPD .

כדי להשלים באופן ודאי ומדויק את האבחון ימליץ הרופא בד"כ גם על צילום חזה ובדיקת דם בשם:אסטרופ למדידת גזים בעורקים 

מחלת COPD  נחשבת ברוב המקרים לבלתי הפיכה ודורשת טיפול ומעקב כרוניים.

 

הטיפול ב COPD

הדבר הראשון והחשוב ביותר הינו מניעה והרחקה של גורמיי אוויר מזהמים כולל הפסקת עישון מיידית.

•    הרופא יחליט ויקבע מה תהיה תכנית הטיפול המתאימה עבור חולה שאובחן בCOPD ובד"כ בשלב ראשון ובמידה והמחלה עדיין איננה חריפה יומלץ על טיפול תרופתי תומך של מרחיבי סימפונות עם מרכיב סטרואידי ע"י משאפים או באמצעות תרחיף באינהלציה שיגרום להקלה ושיפור של תפקודי הנשימה.

•    במידה ומדובר בשלב החריף של המחלה –יש צורך בתמיכה נשימתית אקטיבית על מנת לשפר את התפקוד הנשימתי ורמת החמצן בדם (סטורציה) ,חולים כאלה יטופלו ע"י מתן חמצן בחלק מהיום או לאורך היממה בהתאם להחלטת רופא,במידה ומדובר בדרגת מחלה חמורה עם תסמינים קשים –ימליץ הרופא על מכשיר לתמיכה נשימתית בשם BPAP –שהינו מנשם המחובר לחולה באמצעות צינור ומסכה המולבשת על הפנים וגורמת להנשמה אקטיבית .

•    טיפול באמצעות BPAP מתבצע בד"כ בבית המטופל ומסופק בישראל ע"י כלל קופות החולים למבוטחים –הטיפול בבי-פאפ הינו למעשה שיקום נשימתי המשפיע על האלסטיות בריאה ויוצר זרימת אוויר קלה יותר פנימה והחוצה כדי להפחית את קשיי הנשימה במידה ניכרת .

•    טיפול אפקטיבי במכשיר BPAP –הינו כיוון  נכון ומקצועי של שיטת ההנשמה במכשיר ולחצי האוויר דבר המבוצע ע"י טכנאי הנשמה מוסמך במכון ראות בבית-חולים

וכמובן מסכה נוחה ומתאימה למניעת דליפת אוויר בזמן הטיפול ,בד"כ לרוב משתמשי הבי-פאפ תותאם מסיכת פנים אף ופה.

צור קשר

רח' רבינוביץ' יהושוע 83 קריית בן-גוריון, חולון
054-783-2823
03-5510769
שירות עד בית הלקוח

© 2016 BY KERENROSE GROUP 

© 2016 BY KERENROSE GROUP